website templates free download

„Z dala od zgiełku"  
Polski Komitet Olimpijski

2 marca 2017
1 marca w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbył się wernisaż malarstwa Janiny Wierusz – Kowalskiej, malarki, projektantki oraz wykładowczyni. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała na Wydziale Form Przemysłowych i na Wydziale Malarstwa.


Wernisaż otworzyła Kama Zboralska kurator wystawy i przewodnicząca Zespołu ds. wystaw i konkursów Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl oraz Anna Niemczycka-Gottfried menedżer artystów Media&Work i redaktor naczelny „Rynku i Sztuki”. Na koniec części oficjalnej sama artystka w tonie twórczej refleksji zabrała w świat swojego malarstwa zebranych na wernisażu gości.

Malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej (www.janinawieruszkowalska.com) prezentowane na wystawie jest efektem głębokiej pracy nad sobą i dziełem, kierujące odbiór świata w stronę indywidualizmu i twórczej niezależności. Wycyzelowane środki ekspresji, abstrakcja geometryczna nie są pozbawione wrażliwości, którą artystka odnajduje z dala od zgiełku i maniery współczesnego świata. Czystość i bezkompromisowość malarstwa artystki spójna z filozofią minimal artu, medytacji i kontemplacji świata jest siłą w codziennym życiu.„Tytuł wystawy jest nawiązaniem do XIX-wiecznej powieści Thomasa Hardy’ego. Ten pełen melancholii obraz zwraca uwagę na warunki i okoliczności pracy artysty. „Świat sztuki” kierujący się nierzadko modą i powierzchownością uniemożliwia artyście zdobycie kluczowego dystansu i doświadczania czystej obserwacji. Wybrane przez artystkę miejsce do pracy jest pozbawione zgiełku oraz zbędnego audytorium. Tylko taka przestrzeń mogła zrodzić minimalistyczne i pierwotne w swej formie obrazy, składające się na prezentowany cykl. To geometryczne prace zredukowane do elementarnych form postrzegania świata, pozbawione zbędnych upiększeń i egzaltacji.
Prezentowane obrazy są świadectwem matematycznej budowy świata. Kierują światło na rzeczy, które choć często pomijane, istnieją od zarania. Konsekwentnie nadają im nową formę. W swoich proporcjach malarstwo to oddaje dynamikę i kształt przyrody, przywołując jej harmonię i współzależności. Muszla ślimaka, kształt roślin czy proporcje ciała są doskonałe, a malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej zdaje się nam o tym przypominać. Pogłębiona świadomość oraz intelektualny namysł artystki nad światem przywodzą na myśl renesansowych mistrzów. W pracach tych widoczny pozostaje również wpływ cenionego przez artystkę minimal artu, w tym twórczości Sol LeWitta czy polskich abstrakcjonistów Henryka Stażewskiego i Wojciecha Fangora.”

Kurator - Kama Zboralska 

Mobirise

j.wierusz.kowalska@gmail.com
tel. 731 053 200

© JWK - All Rights Reserved